Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ.

Σάββατο, 29/1/2011.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ με μία μέτρια εμφάνιση στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου, ηττήθηκε από τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ-«ΚΟΡΙΝΘΟΥ»  με σκορ 67-48.  Με αυτή την ήττα, και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων ομάδων, ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος  της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της Αργολιδοκορινθίας, μαζί με τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ, τον ΟΙΑΚΑ και τον ΑΡΑΤΟ ΚΙΑΤΟΥ !.

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, πάλι με τον έφηβο  Μώρο στη βασική του πεντάδα.  Έτσι ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ πήρε εύκολα μία διαφορά 6 πόντων στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, την οποία έχασε στο 2ο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Σβαρδάγκαλο & Παζαρά για τον ΠΑΛΑΙΜΩΝ.  Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 1 πόντου υπέρ του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ (30-29).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ προσπαθούσε να βρει επιθετικές λύσεις απέναντι στη σφιχτή άμυνα ζώνης που έπαιζαν οι έμπειροι παίκτες του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ. Ο προπονητής του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ έριξε στο παιχνίδι σχεδόν όλους τους παίκτες, οι οποίοι όμως είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ που επιχειρούσαν.  Παρ’ όλα αυτά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ είχε προβάδισμα μόνο 3 πόντων (43-40). Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τραγικό για τον ΠΑΛΑΙΜΩΝ, όπου αφού έχασε με 5 φάουλ τους Κρητικό & Παζαρά, οι 3 έφηβοι που βρίσκονταν στη πεντάδα, δεν κατάφεραν να περιορίσουν την προέλαση των έμπειρων παικτών του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ οι οποίοι σούταραν από παντού με υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

Από το παιχνίδι αυτό ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ και ιδιαίτερα οι έφηβοι αποκόμισαν δύο οφέλη:
α) αντιμετώπισαν για 40 λεπτά άμυνα ζώνης, κάτι που σπάνια γίνεται.
β) προσπάθησαν να βρουν αμυντικές και επιθετικές λύσεις, για πρώτη φορά, χωρίς το βασικό παίκτη της ομάδας Μπαλτζή Δημήτρη, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο τραυματισμένος.

Τα σχόλια είναι περιττά για τους διαιτητές του αγώνα  Τζαμάκου  &  Σταματόπουλο, οι οποίοι εξάντλησαν την αυστηρότητά τους φορτώνοντας με 25 φάουλ σε 8 παίκτες του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ, «προφυλάσσοντας»  όμως τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ, δίνοντας μόνο 13 φάουλ στους 7 παίκτες που ήταν στην αποστολή...

Δεκάλεπτα: 15-9,  15-20,  13-11,  24-8.

ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Χαριτάτος):   Μπολάνος 4,  Σταματόπουλος Ν.,  Σβαρδάγκαλος 6,  Κωνσταντίνου 4,  Μπαλτζής Π. 2,  Μώρος ,  Μπαλτζής Δ.,  Δανίκας 3,  Σταματόπουλος Α.,   Παζαράς 16(1 τρίπ.),  Κρητικός 4,  Ματιάτος  9(3 τρίπ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λαζάρου):   Χαραλαμπίδης ,  Φερεντίνος 7(1 τρίπ.), Κεφάλας,  Κατσιέρης 11(1 τρίπ.),  Παγίδας 6,  Χαϊδεμένος 18,  Μελάς 25(4 τρίπ.).

Την επόμενη αγωνιστική που θα γίνει το Σάββατο  5/2/2011,  η ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ θα αντιμετωπίσει τον  ΑΡΙΣΤΕΑ ΑΡΓΟΥΣ.  Ο αγώνας θα γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου  στις 19:30.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του 2ου Γύρου της Α΄ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Ανδρών Αργολιδοκορινθίας, είναι:

12

Την επόμενη αγωνιστική στις 5/2/2011, που θα είναι η 2η  του 2ου Γύρου, θα γίνουν οι εξής αγώνες: