Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΙΔΙ.

Σάββατο,  20/11/2010.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ πήρε σημαντική νίκη στη δύσκολη έδρα του ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ με σκορ 44-49. Έτσι παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ο οποίος εύκολα κέρδισε τους ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ  Ν.ΚΙΟΥ.
          Η ομάδα της Κορίνθου πήρε αμέσως προβάδισμα 5 περίπου πόντων στο σκορ, το οποίο και κράτησε σε όλο το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 3ο δεκάλεπτο όπου και ισοφάρισαν το σκορ, αλλά αυτό ήταν ότι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν.
          Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ ο ΠΑΛΑΙΜΩΝΑΣ  με 8 πόντους, οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν σκληρά και οδηγούσαν τη φιλοξενούμενη ομάδα συνεχώς στη γραμμή των φάουλ, όπου ευτυχώς ήταν εύστοχοι.  Σε ένα πολύ βίαιο φάουλ στον Δημήτρη Μπαλτζή , ο πάγκος του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ  πετάχθηκε στην κυριολεξία και εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή.  Παράλληλα η εξέδρα έκανε αισθητή την παρουσία της με φραστικές επιθέσεις κατά των διαιτητών και των παικτών της Κορίνθου.  Σε μία δυνατή φάση με πρωταγωνιστές τους Σβαρδάγκαλο & Καπόγιαννη, ο πατέρας του δεύτερου εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο !!!.., απειλώντας τον έμπειρο παίκτη της Κορίνθου . Οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα και αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο. Ύστερα από 5 λεπτά επανήλθαν για να ολοκληρώσουν τα τελευταία 1.5 λεπτά που είχαν απομείνει.
          Τελικά ο  ΠΑΛΑΙΜΩΝΑΣ  πήρε τους πολύτιμους 2 βαθμούς, και  έδειξε για άλλη μία φορά ότι είναι μία ομάδα που έχει πολλά σημεία να βελτιώσει, και αν συνεχίσει έτσι έχει να δώσει πολλά περισσότερα.
          Η διαιτησία των Πετρόπουλου  &  Μαυρατζά  ήταν άριστη για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γινόταν ο αγώνας .  Κατάφεραν με αμερόληπτα σφυρίγματα να κρατήσουν έναν αγώνα που είχε πάθος και πολύ φανατισμό.
Δεκάλεπτα : 10-13,  8-11,  11-10,  15-15.

ΠΑΛΑΙΜΩΝΑΣ (Χαριτάτος):   Σταματόπουλος Ν.,  Σταματόπουλος Αλ.,  Σβαρδάγκαλος 9,  Κωνσταντίνου,  Μπαλτζής Π.,  Μώρος,  Μπαλτζής Δ. 21(2τρίπ.),  Δανίκας 6,  Παζαράς 6(1τρίπ.),  Κρητικός 3,   Ματιάτος 4(1τρίπ.).

ΚΡΑΝΙΔΙ (Φλωράκης):   Καλαϊτζάκης 2,  Καραθεόπουλος,  Μήτσας,  Γιαννακόπουλος 6(1τρίπ.),  Καπόγιαννης 2,  Μίζης 2,  Προσίλης Κ. 12,  Μέξης,  Προσίλης Ι.,  Λιώσης,  Κιρτάκης,  Πουλής 20.

Την επόμενη αγωνιστική  η ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ θα αντιμετωπίσει το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Γ.Ε.Α. ΝΑΥΠΛΙΟΥ , το Σάββατο 27/11/2010 στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου, στις 19:30.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του 1ου Γύρου της Α΄ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Ανδρών Αργολιδοκορινθίας, είναι:

4
  ( * : η βαθμολογία διαμορφώνεται με βάση τη διαφορά πόντων)

Την επόμενη αγωνιστική στις 27/11/2010, που θα είναι η 5η του 1ου Γύρου, θα γίνουν οι εξής αγώνες: