Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Το Σάββατο 4/12/2010  συνεχίζονται οι αγώνες του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α΄  Κατηγορίας Αργολιδοκορινθίας.  Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ  στην 6η αγωνιστική αντιμετωπίζει τον ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ.  Ο αγώνας θα γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου στις 19:30, και η είσοδος είναι ελεύθερη.

Η διοίκηση του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ καλεί τους φιλάθλους να ενισχύσουν την ομάδα τους στο σημαντικό παιχνίδι.

Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τον ΟΙΑΞ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ.  Από την άλλη πλευρά  ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μόνος και αήττητος.  Στόχος της ομάδας της Κορίνθου είναι να «πιάσει» στην κορυφή την ομάδα του Λουτρακίου παίρνοντας τους δύο βαθμούς της νίκης.  Αυτό καθιστά τον αγώνα ντέρμπι και συγκεντρώνει το ενδιαφέρον των φιλάθλων του μπάσκετ της Κορινθίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των υπόλοιπων αγώνων της 6ης αγωνιστικής που θα γίνει το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010, είναι:

Ωρα     Γήπεδο                                 Αγώνας                                       .
17:00    ΕΡΜΙΟΝΗ    ΚΡΑΝΙΔΙ  Α.Ο.                  - ΜΕΘΑΝΑ Α.Π.Ο.           .
17:00    ΝΑΥΠΛΙΟ    ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ       - ΑΡΑΤΟΣ  ΚΙΑΤΟΥ        .
17:30    ΛΕΧΑΙΟ     ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ                     - ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ  Ν.ΚΙΟΥ.
20:00    ΒΕΛΟ          ΔΙΑΓΟΡΑΣ  ΒΕΛΟΥ - ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
20:00      ΑΡΓΟΣ        ΑΡΙΣΤΕΑΣ  Γ.Σ.Γ.Α.     - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ   ΚΟΡΙΝΘ.

Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΗΤΤΑ

Σάββατο,  27/11/2010.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ έκανε την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της Αργολιδοκορινθίας,  αφού στην Κόρινθο ηττήθηκε από το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Γ.Ε.Α. ΝΑΥΠΛΙΟΥ  με σκορ 54-57. Έτσι η ομάδα της Κορίνθου πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ, αφήνοντας μόνη της στην πρώτη θέση την ομάδα του ΠΑΣΕΙΔΩΝΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Κλειστό του Λεχαίου.
          Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα με δύο ξεσπάσματα με πρωταγωνιστές τους  Κρητικό, Ματιάτο & Μπαλτζή Δ.  Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με μία διαφορά 8 πόντων (41-37).   Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ κάνοντας τη χειρότερη εμφάνισή του φέτος, το χάνει με σκορ 2-12 !!!, αδυνατώντας να αντιδράσει στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων. Επανήλθε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το παιχνίδι κυλούσε ισόπαλο με τους φιλοξενούμενους να ανταποδίδουν κάθε καλάθι του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ. Το τελευταίο 2λεπτο βρήκε την ομάδα του Ναυπλίου να προηγείται με 4 πόντους. Από εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες οδηγούνταν στη γραμμή των φάουλ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ να προηγηθεί με 1 πόντο. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα δεν σφυρίχθηκαν φάουλ των γηπεδούχων που θα οδηγούσαν εκ νέου τους Ναυπλιώτες στην εκτέλεση βολών. Αντί αυτού με την εκπνοή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλάθι και πήραν τη νίκη.
          Το φίλαθλο κοινό του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ απαρτιζόμενο κυρίως από  παιδιά της ακαδημίας μπάσκετ, έκανε για μία ακόμα φορά αισθητή την παρουσία του στην κερκίδα του Κλειστού Γυμναστηρίου Κορίνθου.
Η διαιτησία των Μαυρατζά  &  Ζάρκου  ήταν καλή , αν παραβλέψουμε το τελευταίο λεπτό του αγώνα.
Δεκάλεπτα : 21-16,  20-17,  2-12,  11-12.

ΠΑΛΑΙΜΩΝΑΣ (Χαριτάτος):   Σταματόπουλος Ν.,  Σταματόπουλος Αλ.,  Σβαρδάγκαλος 7(1τρίπ.),  Κωνσταντίνου,  Μπαλτζής Π. 5(1τρίπ.),  Μώρος,  Μπαλτζής Δ. 15(1τρίπ.),  Δανίκας 2,  Αμπαδιωτάκης,  Παζαράς 3,  Κρητικός 8,   Ματιάτος 14(4τρίπ.).

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Κωστούρος):   Μπούνος 4,  Γεωργούσης 3, Αυγουστόπουλος,  Παπαμιχαλόπουλος 7(1τρίπ.),  Βούλγαρης 8,  Χρυσός,  Παπασαράντος,  Ντόντος,  Φιλίνης 23,  Μπιτίνης 3,  Προκοπίου,  Κοσσιώρης  9(1τρίπ.).

Την επόμενη αγωνιστική  η ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ θα αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ σε χρόνο και τόπο που θα ορισθεί τις επόμενες ημέρες.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του 1ου Γύρου της Α΄ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Ανδρών Αργολιδοκορινθίας, είναι:

5

( * : η βαθμολογία διαμορφώνεται με βάση τη διαφορά πόντων)

Την επόμενη αγωνιστική στις 4/12/2010, που θα είναι η 6η του 1ου Γύρου, θα γίνουν οι εξής αγώνες:

ΚΡΑΝΙΔΙ  Α.Ο.                       -  ΜΕΘΑΝΑ  Α.Π.Ο.