Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Σάββατο,  4/12/2010.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ με πολύ καλή εμφάνιση πήρε καθαρή και σημαντική νίκη στην έδρα της με σκορ 66-57, με αντίπαλο τον ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, καταργώντας του το αήττητο που κατείχε για 5 εβδομάδες.  Έτσι η ομάδα της Κορίνθου σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος  της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της Αργολιδοκορινθίας,  όπου συγκατοικεί με τον ηττηθέντα ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ και τον ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ,  ο οποίος κέρδισε στο Βέλο την τοπική ομάδα του ΔΙΑΓΟΡΑ.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις αμυντικές διαθέσεις τους, κρατώντας την ομάδα του Λουτρακίου στο 0 για τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, αναγκάζοντας τον προπονητή τους να πάρει το πρώτο του time-out. Το πρώτο δεκάλεπτο τελειώνει με τον ΠΑΛΑΙΜΩΝ να προηγείται 5 πόντους (16-11), έχοντας εξουδετερώσει με επιτυχία τους σκόρερ του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ  Κατσαμάκη & Πανούση. Οι δύο συγκεκριμένοι παίκτες του Λουτρακίου βρήκαν την ευστοχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι όμως που έγινε και με τον αρχηγό των γηπεδούχων Ματιάτο που πέτυχε 2 τρίποντα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μία διαφορά 6 πόντων (29-23).

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ συνέχισε να προηγείται στο τρίτο δεκάλεπτο με κύριο πρωταγωνιστή τον  Κρητικό, διευρύνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  (46-37).  Οι παίκτες του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και το κατάφεραν με επιτυχία, αφού ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 1 πόντο για λίγα δευτερόλεπτα.  Τότε ο έμπειρος παίκτης του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ  Σβαρδάγκαλος πήρε το παιχνίδι στις πλάτες του αναγκάζοντας τους αντιπάλους στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα να του κάνουν συνεχώς φάουλ τα οποία αυτός τα μετέτρεπε σε πόντους.

Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και βλέποντας οι παίκτες του Λουτρακίου την ευρεία διαφορά, αντέδρασαν αντιαθλητικά και παίκτης τους επιτέθηκε σε παίκτες της Κορίνθου.

Για τη γηπεδούχο ομάδα όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν ανταποκρίθηκαν στο ρόλους που τους ανέθετε ο προπονητής τους, και αυτό ισχύει τόσο για τους άνδρες όσο και για τους 3 εφήβους (Δανίκα, Μπαλτζή Π. & Κωνσταντίνου).

Το Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου ήταν κατάμεστο, ενώ τα παιδιά της Ακαδημίας Μπάσκετ Κορίνθου του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ, έδωσαν δυνατό παρών.

Η διαιτησία των Πετρόπουλου  &  Σταματόπουλου  ήταν άριστη, σε ένα δύσκολο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να προκαλούν συνεχώς.
Δεκάλεπτα : 16-11,  13-12,  17-14,  20-20.

ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Χαριτάτος):   Σταματόπουλος Ν.,  Σταματόπουλος Αλ.,  Σβαρδάγκαλος 14,  Κωνσταντίνου,  Μπαλτζής Π. 2,  Μώρος,  Μπαλτζής Δ. 12,  Δανίκας, Μπολάνος, Παζαράς 10, Κρητικός 12,  Ματιάτος 16(3τρίπ.).

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Μανωλιτσάκης):   Καραγιάννης 2,  Mπάρτζης,  Γρηγορίου, Κοντόπουλος 13(2τρίπ.),  Κατσαμάκης 18(3τρίπ.),  Ιατρού,  Στρέπκος  4,  Ουλής 8(2τρίπ.),  Αντωνόπουλος,  Χριστοφιλόπουλος  2,  Πανούσης  10,  Γλυκοφρύδης.

Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 11/12),  η ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ θα αντιμετωπίσει την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  ΑΣΣΟΥ-ΛΕΧΑΙΟΥ,  που τη φετινή αγωνιστική περίοδο κάνει πολύ καλή πορεία. Ο αγώνας θα γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου,  στις 19:30.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής του 1ου Γύρου της Α΄ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Ανδρών Αργολιδοκορινθίας, είναι:

6

( * : η βαθμολογία διαμορφώνεται με βάση τη διαφορά πόντων)

Την επόμενη αγωνιστική στις 11/12/2010, που θα είναι η 7η του 1ου Γύρου, θα γίνουν οι εξής αγώνες: