Τρίτη 12 Απριλίου 2011

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΝΙΚΗ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΤΡΙΤΟΣ.

Σάββατο, 9/4/2011.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ με μία πολύ καλή εμφάνιση στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου  επιβλήθηκε του πολύ μαχητικού ΟΙΑΚΑ  με σκορ 72-68.  Με αυτή τη νίκη, έπεσε και η αυλαία του Πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της Αργολιδοκορινθίας,  που βρήκε την ομάδα της Κορίνθου στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, να συγκατοικεί με τον ΑΡΑΤΟ ΚΙΑΤΟΥ.

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι όπου με πρωταγωνιστές τους Μπαλτζή Δ., Παζαρά, Σταματόπουλο Αλ., Κωνσταντίνου & Μώρο  πήρε μία διαφορά 5 πόντων στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.  Η ομάδα του Ναυπλίου αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια των διαιτητών που σφύριζαν χωρίς φειδώ τα φάουλ στους παίκτες του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μία διαφορά 6 πόντων (26-32).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ άφησε πίσω το κακό πρόσωπο που έδειχνε συνήθως στο δεκάλεπτο αυτό, και με τους ίδιους πρωταγωνιστές του 1ου δεκαλέπτου,  κάλυψε τη διαφορά του ημιχρόνου και πέρασε μπροστά με 5 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι διαιτητές, που πρώτα έστειλαν στα αποδυτήρια με 5 φάουλ τρεις παίκτες των γηπεδούχων (Μπαλτζή Δ., Μώρο, Δανίκα) και μετά έναν παίκτη των φιλοξενούμενων (Προύντζο). Έτσι τα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα κύλησαν με τις δύο ομάδες να εκτελούν βολές. Ο Παζαράς ανταποκρίθηκε απόλυτα στον άχαρο αυτό ρόλο, όπου έχοντας μεγάλη ευστοχία έδωσε τη νίκη στην ιστορική ομάδα της Κορίνθου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι  Καραλής  &  Καντζάβελου.
Δεκάλεπτα: 16-11,  10-21,  23-12,  23-24.

ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Τσακίρης):   Γόγολας Ν.,  Αμπαδιωτάκης,  Μεντζέλος 1, Κωνσταντίνου 9(1τρίπ.),  Σταματόπουλος Ν. 3(1τρίπ.),  Γκούτσης, Μπαλτζής Π. 1,  Μώρος 11(3τρίπ.),  Μπαλτζής Δ. 17(3τρίπ.),  Δανίκας,  Σταματόπουλος Α. 5,  Παζαράς 25(2τρίπ.).

ΟΙΑΞ (Γκόλαντας):   Λιακόπουλος 13(1τρίπ.),   Κουτσοπέτρας 15(1τρίπ.),  Μπακάλης,  Προύντζος 8,  Κατσαλούλης 20,  Χάιδας 9,  Αυγουστόπουλος,   Καζάς 3,  Τατούλης,   Μιχαλόπουλος,   Ρέππας,   Φουσκάρης.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής του  Πρωταθλήματος  Α΄ Κατηγορίας  Ανδρών  Αργολιδοκορινθίας, είναι:

22

( * : η κατάταξη των ισοβαθμούντων ομάδων έγινε σύμφωνα με την Προκήρυξη των Πρωταθλημάτων 2010-2011 της Ε.Σ.Κ.Α.Κ.)