Δευτέρα 4 Απριλίου 2011

ΝΕΑ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ.

Σάββατο, 2/4/2011.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ - Κ.Α.Ο.ΚΟΡΙΝΘΟΥ ηττήθηκε από τα ΜΕΘΑΝΑ. Ο αγώνας έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου και το τελικό σκορ ήταν 66-59.  Με αυτή την ήττα  η ομάδα της Κορίνθου παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος  της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της Αργολιδοκορινθίας.

Ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου με πρωταγωνιστές τους  Παζαρά & Μπαλτζή  στην περιφέρεια, και τους Δανίκα, Σταματόπουλο Αλ. & Μώρο  να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια, επικράτησε ολοκληρωτικά των αντιπάλων τους.  Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΛΑΙΜΩΝ να έχει πάρει μία διαφορά 16 πόντων (26-42).

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Κορινθιακής ομάδας ήταν τραγικοί, δίνοντας το περιθώριο στους έμπειρους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν (46-46). Στο 4ο δεκάλεπτο η εμπειρία νίκησε την απειρία των εφήβων του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 1/3 των πόντων των ΜΕΘΑΝΩΝ (22 από τους 66!!!) προήλθαν από βολές, αφού καταλογίσθηκαν 25 φάουλ!!! στους παίκτες της ομάδας της Κορίνθου. Από την άλλη μεριά ο ΠΑΛΑΙΜΩΝ έβαλε μόνο 10 πόντους από βολές, που προήλθαν από 13 φάουλ που καταλογίσθηκαν σε παίκτες των ΜΕΘΑΝΩΝ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι  Κουτσοδήμος & Πετρόπουλος.
Δεκάλεπτα:  9-16,  17-26,  20-4,  20-13.

ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Τσακίρης):   Κωνσταντίνου 3,  Κανελλόπουλος,  Μεντζέλος Σταματόπουλος Αλ. 6(2τρίπ.),   Μπαλτζής Π.,  Μώρος 3(1τρίπ.),  Μπαλτζής Δ. 26(4τρίπ.),  Δανίκας 6,  Αμπαδιωτάκης,  Παζαράς 15,  Σταματόπουλος Ν.

ΜΕΘΑΝΑ (Μουράτογλου):   Χαριτόπουλος Δ,  Μενδρινός 13,  Κουζίνογλου 3(1τρίπ.),  Μουργκής 4,  Κοτσόβολης 23,  Καριώτης 8 ,  Τουμπανιάρης Π.,  Τουμπανιάρης Τ.,  Χαριτόπουλος Σ. 8,  Κυριάκος 8(1τρίπ.),  Γκιώνης 2.
Την επόμενη αγωνιστική που θα είναι και η τελευταία του πρωταθλήματος,  το Σάββατο  9/4/2011,  η ομάδα του ΠΑΛΑΙΜΩΝΑ θα αντιμετωπίσει τον  ΟΙΑΚΑ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ.  Ο αγώνας θα γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου στις 19:30.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του 2ου Γύρου της Α΄ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Ανδρών Αργολιδοκορινθίας, είναι:

ΜΕΘΑΝΑ  Α.Π.Ο.                  -  ΠΑΛΑΙΜΩΝ Κ.Α.Ο.Κ.       66-59
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ  Ν. ΚΙΟΥ       -  ΑΡΑΤΟΣ  ΚΙΑΤΟΥ            72-63
ΟΙΑΞ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ                 -  ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  ΛΕΧΑΙΟΥ    75-57
ΑΡΙΣΤΕΑΣ  Γ.Σ.Φ.ΑΡΓΟΥΣ   -  ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  Γ.Ε.Α.      0-20
ΔΙΑΓΟΡΑΣ  ΒΕΛΟΥ              -  ΚΡΑΝΙΔΙ Α.Ο.                    71-60
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  ΚΟΡΙΝΘΟΥ    -  ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ         #
# Ο αγώνας θα γίνει μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.